Till sidans innehåll

Framgångar vid Special Olympics i Aten!

Den 19 juni åkte den svenska truppen på 66 aktiva och 22 ledare till Rhodos för att delta i "Host Town Activities". Det är brukligt för att trupperna från hela världen (180 länder) skall acklimatisera sig tidsmässigt, klimatmässigt och lära känna den kultur som finns i landet.

Vi fick möjlighet att träna på en helt uttorkad golfbana (den enda banan på Rhodos) i 38 gradig värme.

Vi orkade bara 18 hål på 2 dagar. En viss del av golfarna lyckades gå vilse på banan i hettan. Enorma mängder vatten dracks och mycket solkräm gick det åt.

Vi var ca 1800 aktiva sammanlagt utspridda på olika hotell på Rhodos.

En utflykt gjordes till den medeltida stadskärnan där det kryllade av idrottare från stora delar av världen. Den dagen avslutades med en jättefest med alla på ett enormt disco i ett industriområde. Vilket tryck!

En kväll hade vi alla fått en personlig inbjudan till en festmiddag med den från Aten tillreste Ambassadören Håkan Malmqvist. Fantastiskt trevligt.

Ytterligare en utflykt anordnades till Lindos innan kosan ställdes till Aten för invigningen. Den resan gjordes per båt under natten till den 24 juli.

Efter denna strapats, där alla tvingades att sova på stolar och golv, var vi till slut framme i Aten på morgonen den 24.

Väl framme i Aten splittrades truppen upp på olika anläggningar runt om i staden.

Vi Golfare hamnade på ett hotell ca 15 minuters bilresa från Atens enda och Greklands äldsta bana vid namn Glyfada Golf Course. Banan ligger ett par mil söder om Atens centrum.

Efter en vilodag och träning på banan skedde invigningen i den gamla hästskoformade marmorstadion Panathinaikos.

Upplevelsen var hisnande att tåga in i ett fullsatt stadion med 48 000 på läktarna!

Här skedde sedan invigningen på ett otroligt pampigt sätt med Tim Shriver, son till initiativtagaren till Special Olympics, Eunice Shriver, som general.

Otroliga artister med Steve Wonder i spetsen underhöll oss i 4 timmar tills hoppets flamma, den olympiska elden, landade i en enorm gyllene fågel på Stadion med den siste löparen i. Sedan tändes elden och spelen var invigda.

Efter två dagars divisionering (uppdelning i klasser efter spelförmåga) spelades de 2 avslutande tävlingarna.

Anneli Bergman, Brevikens GK, fick guldmedalj. 72 hål

Tobias Hallqvist, Västerås GK, fick silvermedalj. 72 hål.

Camilla Nilson, Kallfors GK/Eva Hallqvist, Västerås GK, fick silvermedalj. 36 hål Gustav Paulsson, Kallfors GK, fick en fjärdeplacering. 36 hål.

Stämningen runt banan var fantastiskt skön och uppsluppen med många roliga kontakter mellan spelare och ledare från hela världen.

Prisutdelningen avslutades med allmän discodans på gräsmattan framför klubbhuset.

Våra golfare har gjort en mycket fin prestation och representerat Sverige och svensk Handigolf på bästa tänkbara sätt.

Om 2 år går Special Olympics Wintergames i Korea och om fyra år går Summer Games i Kalifornien.

/Per Sjöberg

Av: Catharina Sandberg

Kontakta oss

Varmt välkommen till Kallfors!

Reception:
Öppettider:
Måndag-Torsdag: 7.00-17.00
Fredag: 7.00-20.00
Lördag: 7.00-18.00
Söndag: 7.00-16.00
Telefon: 08-551 70 000
E-post:info@kallfors.com

Restaurang:
Öppettider:
Måndag-Söndag: 7.00-20.00

Telefon: 08-551 70000
E-post: lisa@kallfors.com

Shop:
Öppettider: 
Måndag: 10.00-18.00
Tisdag: 8.00-19.00
Onsdag: 8.00-18.00
Torsdag: 8.00-19.00
Fredag: 8.00-18.00
Lördag: 8.00-16.00
Söndag: 8.00-16.00 

Telefon: 08-551 70 000
E-post: robert@dimplegolf.se

Range:
Rangen är öppen alla dagar förutom måndagar 18.00 - tisdagar 9.00.


Nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.

  • Kallfors Golfklubb
  • Adress: Kallfors Gård
  • 153 95 Järna
  • Telefon: 08-551 70 000